Jasne logo

ul. Nad Radunią 27
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Losy Eweliny, jej życiowe wybory i ich konsekwencje tworzą wciągającą opowieść o niej i innych postaciach w książce UCIECZKA PO MIŁOŚĆ Ewy Pisarskiej.

Miłośnikom małych ojczyzn z Pomorza polecamy opracowanie Zofii Czarnowskiej WIEŚ PIECE w promieniu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa z twórczością Moniki Wałaszewskiej w tle.

Oparta na faktach powieść LISTA SZPARKOWSKIEGO, czyli SZWEDZKA UKŁADANKA Amadeusza Majtki opowiada o czasach II wojny światowej i współczesności, łącząc pozornie odległe wątki.

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!
  •  
  • WYSZUKIWARKA: klawisz Control (Ctrl) + klawisz F
  •  

  • Wilhelm Hoffmann, Kronika wsi Pruszcz w powiecie Gdańskie Wyżyny, przeł. Marek Kozłow, red. naukowa Radosław Biskup, Pruszcz Gdański, 2012
     
    Format:A5
    Liczba stron:144 czarno-białych z ilustracjami
    ISBN:978-83-62129-93-5
    Wydanie:pierwsze, oprawa twarda
    Cena:publikacja niedostępna
    Liczba sztuk:      

    Opis:

  • Książka to zbiór artykułów publikowanych pod tytułem Z dni minionych w "Wiadomościach dla Pruszcza, Oruni i okolic", opracowanych na podstawie źródeł urzędowych przez Wilhelma Hoffmanna - wójta gminy w Pruszczu.
  • Wilhelm Hoffmann był z zawodu kupcem, a nie historykiem. W 1908 roku wybrano go wójtem gminy wiejskiej Pruszcz, trzy lata później został nim ponownie na kadencję, która upływała dopiero w roku 1920. Jako handlowiec i urzędnik charakteryzował się dużą skrupulatnością w zbieraniu informacji o przeszłości. Pamiętać jednak wypada, że choć Kronika... poszerza naszą wiedzę o przeszłości, to nie powinna zastępować podręcznika historii, a jedynie go uzupełniać.
  • Tłumaczenie Kroniki wsi Pruszcz ukazało się prawie po 100 latach od opublikowania oryginału. W tym okresie Pruszcz przestał być częścią Królestwa Prus i Cesarstwa Niemieckiego, przynależąc po kolei do Wolnego Miasta Gdańska, Rzeszy Niemieckiej, Polski Ludowej, wreszcie Rzeczpospolitej Polskiej. W rezultacie zmian demograficznych będących skutkiem II wojny światowej Polacy (i katolicy), nie są w mieście mniejszością, jak było przed stuleciem. Coraz mniej liczne ślady po dawnych ewangelickich mieszkańcach miejscowości, niemieckiego języka i obyczaju, czytelne są dziś tylko dla znawców tematu. Jednak dzięki pracy tłumacza Marka Kozłowa i redaktora naukowego dr. Radosława Biskupa czytelnicy otrzymują do ręki wartościowe dzieło, pozwalające im na poszukiwanie tropów z przeszłości miasta.



  • Ceny zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.