Jasne logo

ul. Jacka Soplicy 10/14
83-000 Pruszcz Gdański
tel. 58 301 72 57, 606 44 39 28
biuro@wydawnictwo-jasne.pl
 Księgarnia
 Aktualności

Z radością informujemy, że na XIX Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina" 2018 trzy wydane przez nas publikacje otrzymały nagrody: Zdzisława Drzewieckiego W bielszą stronę dni, Jerzego Fryckowskiego Stany nagłe i Andrzeja Chludzińskiego Nazwy miejscowe powiatu gdańskiego (pruszczańskiego), natomiast wyróżnienie - książka Arkadiusza Kawałki Dzieje Gałęzinowa do 1945 roku. Pełna lista nagrodzonych i relacja z Targów TUTAJ.

7 lipca (sobota) w Kościerzynie odbędą się XIX Targi Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "COSTERINA 2018". Będziemy tam! Zapraszamy do naszego stoiska :-) Szczegóły TUTAJ.

25 maja w Sopocie odbędzie się promocja książki Matthiasa Kneipa 111 powodów, by kochać Polskę oraz polskiej "odpowiedzi" na nią - Co najmniej 32 powody, aby pokochać Niemcy - szczegóły spotkania TUTAJ

KSIĘGARNIA

przejdź do naszych publikacji »
Na tej zakładce znajdują się nowe książki, które oferujemy do sprzedaży.
Są to zarówno publikacje z naszego wydawnictwa, jak i zaprzyjaźnionych oficyn.
Ich wspólną cechą jest to, że są nieużywane. A użyć ich warto!

Justyna Pomierska, Przysłowia kaszubskie. Studium z paremiografii i paremiologii, Gdańsk, 2013
 
Format:B5
Liczba stron:696 czarno-białych z ilustracjami
ISBN:978-83-63368-36-4
Wydanie:pierwsze, oprawa twarda
Cena:64 zł
Liczba sztuk:      

Opis:

  • Książka składa się z dwóch części: słownika zatytułowanego Księga przysłów kaszubskich i z opracowania jej zawartości, poprzedzonego wywodem uściślającym pojęcie "przysłowie" (w kontekście frazeologizmu i innych gatunków folkloru).
  • Księga jest zbiorem - w układzie alfabetyczno-hasłowym, w którym hasłem czyni się wyraz-jądro przysłowia - ponad 8000 przysłów wyekscerpowanych z kaszubskich źródeł pisanych wydanych przed 1945 rokiem, zapisanych we współczesnej pisowni kaszubskiej, opatrzonych informacjami porównawczymi z Nowej księgi przysłów polskich (w kontekście historycznym, dialektalnym), mającymi na celu ukazanie stopnia oryginalności przysłów kaszubskich oraz ich wariantywności w zbiorze przysłów polskich.
  • Na część analityczną składają się: dzieje paremiografii kaszubskiej z analizą powiązań występujących między poszczególnymi zbiorami i źródłami leksykograficznymi (od Floriana Ceynowy do Leona Roppla), analiza zależności między Kaszubami a innymi regionami Polski, zarys utrwalonego w przysłowiu obrazu XIX-wiecznej wsi kaszubskiej i próba określenia głównych cech artyzmu językowego kaszubskich paremii. Prostota i realizm to główne cechy przysłów kaszubskich, które zawierają naturalne obrazy z codziennego życia, komizm sytuacji i postaci, wyrażając je środkami artystycznymi zaczerpniętymi z mowy potocznej (paralelizmy, powtórzenia, porównania, kontrasty).  • Publikacje zawierają podatek VAT. Za przesyłkę priorytetową poleconą pobieramy opłatę 10 zł przy wysłaniu jednego woluminu + 2 zł za każdy następny. Wysyłka następuje w ciągu trzech dni roboczych od dnia otrzymania przelewu na konto.